Sláva Gálová

* 1942

  • „´Hľadám Máriu Kováčovú.´ A mama hovorí: ´To som ja,´ale obledla. ´Poďte von!´ ´Mama!´ A ja som ju drapila za ruku a išla som s ňou von. A tuto postálo pred nás auto a v tom aute sedela teta Kalmárová. A ja som išla a kukala som do auta a mama ostala jak jak… A tak sme sa zdravili, že bozkávam. ´Bozkávam, teta, čo tam robíš?´ Lebo my sme sa navštevovali s tými Kalmárovcami. Oni sem chodili, my sme chodili do Moraviec a tak, veľmi sa s otcom, no s nami všetkými. A že: ´Kde ideš, teta Kalmárová?´ ´Ja idem Slavočka, ja idem do Vrábel.´ ´A načo?´ Ja ako decko ja som si tam papulovala. ´No ja idem, idú ma zatvoriť.´ ´Za čo?´ ´Ja neviem.´ Predstavte si, mala len takú blúzku, tak len slabo bola oblečená. Tak ten policajt alebo žandár, čo to bolo za vola, hovorí: ´Dajte jej voľajaké oblečenie staré.´ Mama pekne išla naspák (naspäť, pozn. ed.) a ja som ostala pri tete Kalmárovej, lebo oni mali tiež takých dvoch chlapcov, ako som bola ja, o rok starší boli. A že:´Čo robí Janko?´ ´So starou mamou je doma a nechcel ma pustiť,´ tá teta Kalmárová mi hovorila. ´No a prečo tam ideš?´ ´Ja neviem...´ Tak tá moja mama pekne jej naložila tri nočné košele aj spodné prádlo, aj všetko, teplý sveter taký, viete, ono však tuto to bolo naukladané, tak mama to dala a pekne to jej zaniesla. A ďalej hovorí, že: ´Marka,´ mame mojej, ´ale ja som ešte dnes nič nejedla.´ Tak akurát my sme mali po zabíjačke, mama sa obrátila a išla dovnútra. A pekávali sme chleba. Tak mama odkrojila také dva krajce a medzi to dala tú tlačenku. A teraz to zabalila pekne, aby si to tam zobrala, aby si to zjedla. Predstavte si, že ten takto to roztrhol a chytil tú tlačenku, takto spravil s týma paprčáma. Ja by som mu ako decko... a ja som mu vravela: ´Čo robíte?!´ A nepovedal ništ, mohol mi aj po hlave dať, mohol povedať, ty decko, čo ty tu škrečíš, čo chceš?! A potom mama mu to zobrala a pekne to naspäť zabalila a hovorila: 'To si zjedz. To je dobré, však vieš.' Veľmi sme boli s nimi zadobre. A tak tetu Kalmárovú zavreli.“

  • „Všetko sa vrtelo, spievali a teraz prišli títo esesáci a chceli ho zobrať. A z tých jeden gardista bol otcov kamarát. A musel otec teda povedať, že ten Antoan zajtra ráno pôjde do Zlatých Moraviec a prihlási sa, že on je doma, on neni nikde partizán, rozumiete. A pekne aj išiel. A vtedy tá teta Ilka hovorili, že v Moravciach obesili pri kostole, to už je tam taký stĺp elektrický, ale taký štvorhranný, a tam boli obesení partizáni. Lebo však okolo Moraviec je strašne veľa hory, tam Skýcov, Obice, to bolo všetko samý partizán. Voľakerí boli aj kukuriční, ale boli. No a ten sa zachránil a ten vždy povedal, že: 'Janko, ty si ma zachránil!´"

  • „Na kvetnú nedeľu už akože je už koniec vojny a tak už sme išli do kostola poobede sa modliť na litánie, ale farárko tam nebol. Len kostolník tam bol. A ja som bola strašne malá a mama bola nábožná aj otec, tak otec tam ale nebol, otec bol doma. A ja som s tou mojou mamou tam bola v tom kostole. A odrazu nálet. A títo ľudia, všetci, čo sme tam kľačali, sa modlili, chceli utekať von. A kostolník zamkol. Dobre že ho tam neroztrhali tí, lebo aj chlapi tam boli, a nepustil nikoho von. Že to prejde, to prejde. A takto sme tam boli, ja si to už dobre nepamätám, ale hádam aj dve hodiny a bolo po nálete. Teda aj bomby padali a tak. A jedna z našej rodiny voľačo sa omeškala na tie litánie, išla neskoršie aj s dievčaťom. Mala Aničku, tá ešte žije aj čil (teraz, pozn. ed.). A padla bomba a maminku zabila a dievčatko, tá Anička, zostala. Ešte žije aj teraz, ale už deväťdesiat rokov má. Rozumiete. A báčik kostolník potom otvorili dvere a hovorí: 'No hybajte sa čil pozrieť!' Kúštek prešli sme, no utekali sme domov, že Ježiš, však tu je báčik Jožo zabitý. A potom kostolník hovoria, kričali: 'Vidíte, takto by ste dopadli všetci, keby som vás tam nebol držal!'"

  • Celé nahrávky
  • 1

    Nová Ves nad Žitavou, 30.11.2022

    (audio)
    délka: 27:50
    nahrávka pořízena v rámci projektu Príbehy 20. storočia
  • 2

    Nová Ves nad Žitavou, 30.11.2022

    (audio)
    délka: 01:36:48
    nahrávka pořízena v rámci projektu Príbehy 20. storočia
Celé nahrávky jsou k dispozici pouze pro přihlášené uživatele.

Konaj dobro a to sa ti vráti, ale keď konáš zlo, aj to sa ti vráti

Manželov dedko Paľko na dobovej fotografii
Manželov dedko Paľko na dobovej fotografii
zdroj: Archív pamätníčky

Sláva Gálová sa narodila 11. decembra 1942 v Novej Vsi nad Žitavou neďaleko mesta Vráble. Otec Ján sa vyučil sa za stolárskeho majstra. Po vyučení založil vlastnú stolársku dielňu. Otcova dielňa a obchod prosperovali až do roku 1948. Starí rodičia z otcovej strany, Jozef Kováč a Katarína Kováčová, sa živili ako nádenníci na miestnom veľkostatku. Slávina mama Mária bola dcérou richtára. Vlastnili vinice a patrili medzi bohatých obyvateľov obce. Otcovi Jánovi sa v podnikaní darilo aj počas II. svetovej vojny, ktorú rodina prežila spoločne v rodnej dedine. Prežili niekoľko vojenských náletov. Po roku 1948 im všetky stroje zobrali, prišli aj o obchod s textilom a obuvou. Otec bol na dva dni zadržaný vo Vrábľoch, potom ho však pustili. Po roku 1952 pracoval otec Ján v jáchymovských baniach, po návrate sa zamestnal v závode Tesla vo Vrábľoch. Detstvo mala Sláva krásne. Rodičia boli štedrí a dobrosrdeční a to nielen ku svojim deťom. Pokiaľ mali dostatok peňazí, neváhali pomáhať aj iným. Základnú školu navštevovala v rodnej obci. Učiteľstvo vyštudovala v Modre, kde aj zmaturovala. Po skončení školy v roku 1960 Sláva učila na základnej škole v Horných Lefantovciach, kde sa v roku 1962 vydala. Rodina bola hlboko veriaca. So svojou vierou sa skrývali a za možnosťami jej praktizovania cestovali do rôznych kostolov v okolí. Sláva viedla folklórnu skupinu. Výborne spievala a mnohokrát sa zúčastnila rôznych súťaží. Slávin manžel bol vynikajúci harmonikár a mal svoju hudobnú kapelu. Päť rokov pred dôchodkom sa stala riaditeľkou Materskej školy v Novej Vsi nad Žitavou. Sláva sa úprimne snaží každému pomôcť a svoje deti, vnukov i pravnukov učila a učí svojmu životnému krédu, ktorým je konať dobro. Ak tak človek činí, v dobrom sa mu to vráti. A ak nie, aj to sa mu v živote vráti.