Ing. Igor Dužda

* 1968

 • Otec sa narodil v roku 1937 a v tom čase mal nejakých... – od roku 1939 do konca vojny, v roku 1942 alebo 1944 mal nejakých päť-šesť-sedem rokov. Na mnohé veci si pamätá. Dokonca moja mam, ktorá sa narodila v roku 1939, keď končila vojna mala nejakých 4-5 rokov, si tiež pamätala na isté detaily. A doma o tom dosť často rozprávali, aj keď poviem úprimne, moja mama ani baba o tom nechceli rozprávať. Nechceli spomínať na tie veci čo bolo. Otec spomínal napríklad na to, že tu vo Vekom Šariši, mali vstup do obce 2 hodiny do dňa. Od 12:00 do 14:00. Ak niekoho chytili po tom termíne tak mal problém.

 • Bol som historicky prvým rómskym redaktorom vysielanie pre Rómov v rámci Slovenska. Pretože pred tým nikdy neexistovalo niečo také, v rámci Československa, žeby Rómovia mali vysielanie pre Rómov. Až po revolúcii prišlo vysielanie Romale v televízií a potom vzniklo v rozhlase. Ja som bol prvým redaktorom zamestnaným. Pomáhal mi dr. František Godla, jeho manželka a jeho dcéra.

 • Myslím, že v roku 2002 po prvý krát vyhlásil anketu naj moderátora Slovenského rozhlasu. Vtedy som ešte nebol nominovaný, ale v roku 2003 a 2004 som bol nominovaný za Rádio Patria, za menšiny. Za mužskú kategóriu tam boli nominovaní: ja za rómske vysielanie, za rusínske a za ukrajinské. A dva krát po sebe, v roku 2003 a 2004, som vyhral anketu Naj moderátor za Rádio Patria Košice. Keď sa tak zoberie som opäť prvý rómsky moderátor, ktorý oficiálne bol vyhlásená aj ocenený.

 • Celé nahrávky
 • 1

  Veľký Šariš, 18.05.2017

  (audio)
  délka: 02:08:41
Celé nahrávky jsou k dispozici pouze pro přihlášené uživatele.

Nemám rad nespravodlivosť.

Dužda Igor - dobové foto.jpg (historic)
Ing. Igor Dužda
zdroj: Dobové foto: archív Igora Duždu; aktuálne foto: Foto: Alexander Mušinka

Ing. Igor Dužda sa narodil 9. apríla 1968 vo Veľkom Šariši (okr. Prešov, Slovensko). Tu ukončil aj základnú školu. Vzhľadom na veľmi dobré výsledky v matematike, pokračoval v štúdiu na Strednej priemyselnej škole strojníckej v Prešove, kde v roku 1987úspešne zmaturoval. Po maturite pokračoval v štúdiu na Katedra prístrojového inžinierstva Strojníckej fakulty TU v Košiciach, kde v roku 1992 aj promoval. Po škole nastúpil ako historicky prvý redaktor do rómskej redakcie národnostného vysielania Slovenského rozhlasu, kde pracoval až do roku 2009. V rokoch 1993-1995 spolupracoval taktiež so Slovenskou televíziou -podieľal sa na príprave rómskeho magazínu Romale.  Od ukončenia vysokej školy Igor Dužda aktívne spolupracuje na rôznych projektoch v rámci mimovládneho sektora. Primárne sa orientuje na pomoc a obhajobu práv sociálne znevýhodneným skupín obyvateľstva; predovšetkým sociálne vylúčených príslušníkov rómskej menšiny a rómske deti. V súčasnosti inicioval a vedie petičný výbor na obhajobu práv nájomníkov v prešovskej rómskej lokalite Stará Tehelňa. Spolupracoval napríklad aj so Slovenským helsinským výborom, Nadáciou Pro Humanitas, Inštitútom pre verejné otázky, Poradňou pre občianske a ľudské práva a mnohými inými. Od roku 2014 pracuje na rôznych pozíciách v rámci Úradov práce, kde sa venuje primárne práci nezamestnanými z radov Rómov. V roku 2015 krátko pôsobil ako pedagogický asistent na ZŠ v Prešove.